Jak wyglądają zajęcia w grupie ćwiczeniowej met. Lowena?
Jeśli do tej pory nie uczestniczyłaś/eś w tego typu zajęciach, to będzie dla Ciebie zupełnie nowe doświadczenie. Jeśli chcesz wiedzieć czego możesz się spodziewać w ich trakcie, to zapraszam do przeczytania tego artykułu.
Celem zajęć jest pogłębienie TWOJEJ relacji z samym sobą. W związku z tym proponowane ćwiczenia nie są wykonywane w stylu “sportowym”, gdzie celem jest rozwój fizyczny, a raczej są zaproszeniem do obserwowania własnych reakcji. Do budowania ciekawości względem siebie i odpowiadania sobie na pytania: Co mi to robi? Jak się z tym mam? Do obserwowania własnych impulsów lub uczuć. Być może coś mi się podoba, a coś innego wzbudza moją niechęć? Czy mam wewnętrzną zgodę na to co się dzieje? Czy potrafię wycofać się gdy czegoś jest za dużo? A może nic nie czuję - czy to jest dla mnie okej?
1 —
Wprowadzenie
Zajęcia zaczynają się wprowadzeniem, gdzie mam możliwość opowiedzieć Wam jak wyglądają ćwiczenia. Omawiamy również zasady obowiązujące w trakcie spotkania. Jeśli któryś z uczestników jest nadwrażliwy na hałas (krzyk lub tupanie) to powinien o tym poinformować na początku zajęć. Omawiamy również kontrakt, czyli to, co pozwoli nam bezpiecznie pracować. Chodzi o zachowanie dyskrecji, informowanie o kontuzjach oraz nieprzekraczanie granic własnych ani innych uczestników. Później przechodzimy do tzw. RUNDKI. Jest to czas aby po kolei, każdy z uczestników miał szansę się przedstawić i powiedzieć o sobie kilka zdań. Nie jest to obowiązkowe i każdy decyduje indywidualnie czy i w jakim zakresie podzieli się czymś o sobie.
2 —
Ćwiczenia wprowadzające
Kolejnym elementem spotkania są ćwiczenia wprowadzające. Pozwolą Ci one osadzić i rozgości się we własnym ciele. Będą prowadziły do większej samoświadomości, mogą Cię ożywić oraz rozgrzać do dalszej pracy. Być może poczujesz, że Twój oddech się zmienia, że ciało staje się bliższe i przyjemniejsze? A być może będzie odwrotnie i każde ćwiczenie będzie budziło Twój opór i niechęć. Skontaktujesz się z tym jakie ruchy (lub bezruch) są dla Ciebie w porządku i co to oznacza na emocjonalnym poziomie. Może być też tak, że będziesz się czuć mechanicznie, nieswojo - to również będzie informacja o tym, że w tym momencie tak masz. Być może odpowiednim będzie dodanie słów: trudno mi tu być, trudno mi się pokazać lub dowolne inne, które będzie oddawało to, co w Tobie się dzieje.
3 —
Ćwiczenia tematyczne
Następnie płynnie przechodzimy do ćwiczeń, które są bezpośrednio związane z tematem spotkania. Istotne jest to, że ani tych, ani wcześniejszych ćwiczeń nie trzeba wykonywać. Przez całe spotkanie na bieżąco decydujesz, w co chcesz się zaangażować, a w co już nie. Dużo ważniejsze od wykonania ćwiczeń, jest nie przekraczanie samego siebie i pozwolenie sobie na to, aby zrezygnować gdy poczujesz że czegoś jest np. za dużo. Wciąż będziesz częścią grupy, jednocześnie pozostając wiernym samemu sobie. Tematem zajęć mogą być np. Granice. Będziemy wówczas sprawdzać jak je stawiamy? Czy pozwalamy innym je przekraczać? Czy są one sztywne czy elastyczne, a może w ogóle ich nie ma? Jak się czujemy gdy odmawiamy? Czy możemy pozostać przy tej decyzji? A może zawsze się zgadzamy? Może się tak wydarzyć, że ćwiczenia te będą wywoływały w Tobie różne uczucia - te łatwiejsze lub te trudniejsze. Bez względu na to, czy będzie to złość, lęk czy też przyjemność lub radość jest na to miejsce i kluczowe jest aby je zauważać i sprawdzać czy masz na nie pojemność w sobie.
4 —
Ćwiczenia kończące
Zbliżając się powoli ku końcowi przechodzimy do ćwiczeń integrujących oraz wyciszających. Emocje, które pojawiły się wcześniej, mogą dalej przez Ciebie przepływać, przy czym staramy się w tym momencie znaleźć ukojenie i uspokojenie. Być może pomocne będzie położenie ręki na czyimś ramieniu albo oparcie się o kogoś plecami. Spotkanie kończy się rundą, gdzie możesz podzielić się tym czego doświadczyłeś lub z czym zostajesz. Nie jest to obowiązkowe i każdy decyduje, czy ma ochotę coś powiedzieć.
Jeśli chcesz spróbować takich ćwiczeń to serdecznie zapraszam! Szczegóły organizacyjne znajdziesz w zakładce grupy i warsztaty.