Fakty i mity o psychoterapii poprzez ciało.

Psychoterapia poprzez ciało to fascynujące podejście, które łączy elementy psychologii, somatycznych doświadczeń ciała i terapii energetycznej. Jednak wokół tego obszaru krąży wiele mitów i nieporozumień. Dzisiaj rozwieję pewne wątpliwości, przedstawiając kilka faktów i obalając popularne mity związane z tym terapeutycznym podejściem do ciała.

FAKTY

1 —

Integracja Ciała i Umysłu

Psychoterapia poprzez ciało opiera się na przekonaniu, że ciało i umysł są nierozerwalnie połączone. Pracując z ciałem, terapeuta może pomóc klientowi zrozumieć, jakie emocje i traumy zapisane są w jego fizycznym doświadczeniu. W trakcie procesu terapeutycznego można zobaczyć, że wraz z ustępowaniem emocjonalnych zaburzeń, zmienia się również ciało pacjenta. Dobrym przykładem może być sytuacja gdy klient zgłasza problemy w nawiązywaniu relacji, brak asertywności i zaburzenia lękowe, a na poziomie ciała manifestuje się to zaokrąglonymi plecami, zamkniętą klatką piersiową (ramiona są wypchnięte do przodu i do środka), szyja i barki są napięte, a oddech mocno ograniczony. W trakcie psychoterapii, wraz z ustępowaniem np. lęku, widzimy również zmiany w postawie i napięciach mięśniowych - plecy się prostują, a ramiona i kark rozluźniają.

 

2 —

Psychoterapeuta Dotyka Pacjenta

W typowo “mówionych” nurtach psychoterapeutycznych, nie korzysta się z dotyku. W Analizie Bioenergetycznej jest inaczej - jedną z metod pracy jest kontakt fizyczny pomiędzy pacjentem a terapeutą. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Może to być tradycyjny uścisk dłoni czy “przybicie piątki”, może być to oklepywanie pleców lub ramion, a może być przytulenie i pozwolenie na wypłakanie się kontakcie z drugą osobą. Wszystko zależy od tego, czego potrzebuje pacjent. To co istotne, terapeuta każdorazowo upewnia się, że klient wyraża zgodę na taki kontakt. Poszanowanie dla decyzyjności pacjent w kwestii - czy chce być przez kogoś dotknięty (a zwłaszcza przez psychoterapeutę) - jest podstawą etyki dla Analityków Bioenergetycznych.

 

3 —

Rozwiązanie Blokad Energetycznych

Terapia ciała może pomóc w rozwiązaniu blokad energetycznych, które są przyczyną wielu problemów psychicznych i emocjonalnych. Ćwiczenia fizyczne i techniki oddechowe mogą wspierać proces uwolnienia zatrzymanej energii.

 

MITY

4 —

Terapeutyczny Dotyk jako Forma Niewłaściwej Bliskości

Jednym z najczęstszych mitów jest przekonanie, że terapeutyczny dotyk jest formą niewłaściwej bliskości. W rzeczywistości, gdy stosowany z rozwagą i z poszanowaniem granic, może być skutecznym narzędziem terapeutycznym. W trakcie psychoterapii własnej oraz szkolenia w Analizie Bioenergetycznej, psychoterapeuci uczą się jak dotykać, tak aby był to dotyk wzmacniający, nacechowany wsparciem dla klienta. Dotyk, nacechowany w jakikolwiek sposób seksualnie, jest absolutnie zabroniony.

 

5 —

Praca Nad Ciałem Oznacza Ignorowanie Umysłu

Kolejnym popularnym mitem jest pogląd, że na terapia poprzez ciało ignoruje umysł. Jest wręcz przeciwnie, integruje ona elementy ciała i umysłu, umożliwiając klientowi pełniejsze zrozumienie swoich doświadczeń i emocji. Bez wglądów w emocje i stany wewnętrzne pacjenta, ćwiczenia bioenergetyczne zubożają się do zwykłej gimnastyki. Jedynie w połączeniu tych dwóch światów - naszej fizyczności i emocjonalności - mówimy o Analizie Bioenergetycznej.

 

6 —

To Metoda Wyłącznie Dla Osób z Traumą Ciała

Ten nurt psychoterapeutyczny jest odpowiedni nie tylko dla osób, które doświadczyły traumy ciała, ale dla każdego, kto jest gotowy spróbować tego podejścia. Wszyscy żyjemy w ciele i każde nasze doświadczenie w nim właśnie przeżywamy. Nasze ciała reagują na to co się dzieje w świecie zewnętrznym oraz wewnętrznym. W większości przypadków nie mamy nad tym kontroli. Wystarczy zacząć wyobrażać sobie coś miłego, aby pojawił się naszej twarzy uśmiech. Tak samo nieprzyjemna sytuacja w pracy czy w szkole może sprawić, że będziemy usztywnieni i spięci. Dlatego też z zalet tego nurtu, może skorzystać, każdy kto jest nim zainteresowany. Jeśli zastanawiasz się kiedy warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty, zajrzyj tutaj.

 
Next
Next

Kiedy warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty?