Kiedy warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty?

Znaki, które mogą wskazywać na potrzebę profesjonalnego wsparcia.


.

Życie pełne jest wyzwań i zmian, z którymi czasem trudno jest sobie poradzić samemu. W pewnym momencie wielu z nas zastanawia się, czy czas sięgnąć po pomoc psychoterapeuty. Postaram się rozwiać pewne wątpliwości, omawiając znaki, które mogą wskazywać na potrzebę profesjonalnego wsparcia psychoterapeutycznego.


1 —

Intensywne uczucia emocjonalne

Jeśli doświadczasz intensywnych uczuć takich jak smutek, lęk czy bezradność, które utrzymują się przez dłuższy czas i wpływają na codzienne funkcjonowanie, może to być sygnał, że warto skonsultować się ze specjalistą. Nie każdy smutek czy uczucie bezrdaności to powód aby szukać profesjonalnej pomocy, ale jeśli zauważasz - Ty lub Twoi bliscy - niepokojące tendencje do reagowania na wyzwania coddziennego życia nadmiernym zamartwianiem się, lękiem lub agresją - to warto to skonsultować. Być może wystarczy kilka spotkań abyś znalazł/a zdrowsze sposoby radzenia sobie emocjami.

 

2 —

Problemy z relacjami

Trudności w relacjach, czy to z partnerem, rodziną, czy przyjaciółmi, mogą być źródłem dużego stresu. Nasze życie w ogromnej części składa się z naszych relacji. To jak odnosimy się do szefa, klientów czy współpracowników ma znaczący wpływ na to czy będziemy w stanie pracować w danym miejscu, oraz jak wysoką będziemy mieć pensję. Relacje z rodziną pochodzenia często są dosyć skomplikowane i umiejętne ich ułożenie znaczenie poprawia jakość naszego życia i wpływa wspierająco na klimat w związku romantycznym i z własnymi dziećmi. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu konfliktów oraz poprawie komunikacji.

 

3 —

Ważne zdarzenia życiowe

Zmiany życiowe, takie jak utrata pracy, rozwód, śmierć bliskiej osoby, mogą być trudne do przezwyciężenia samodzielnie. Czasami wydarzenia powszechnie odbierane jako radosne, np. ślub lub narodziny dziecka, również mogą wywoływać silne uczucia, które bywają przytłaczające. Psychoterapeuta może pomóc w radzeniu sobie z nimi i adaptacji do nowej sytuacji.

 

4 —

Utrzymujące się problemy ze zdrowiem psychicznym

Jeśli masz do czynienia z utrzymującymi się problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, zaburzenia lękowe czy stany napadowe, profesjonalne wsparcie psychoterapeuty może być kluczowe dla procesu leczenia. Decyzja o sięgnięciu po pomoc jest często odwlekana - czasami z lęku, czasami ze wstydu - warto się z tym zmierzyć. Im szybciej zdecydujesz się na pierwszy krok, tym szybciej zaczniesz wracać do zdrowia.

 

5 —

Trudności w samorealizacji

W zależności od naszego wieku i rozwoju życiowego możemy czuć się zagubieni w próbach ułożenia sobie życia tak, aby dawało nam satysfakcję. Czasem nie jesteśmy w stanie ocenić, poczuć co chcielibyśmy robić. Wszystko wydaje się jednakowo atrakcyjne i odpychające. Bywa, że decyzja jest podjęta, ale z jakiś przyczyn nie potrafimy jej zrealizować - na naszej drodze stają same przeszkody. Jeśli masz poczucie, że coś blokuje Cię w osiąganiu swoich celów, realizowaniu swoich marzeń czy rozwijaniu swojego potencjału, psychoterapia może pomóc zidentyfikować wewnętrzne blokady i pracować nad ich przezwyciężeniem.


Podsumowując, na psychoterapię warto się udać jeśli cierpimy ze względu na uporczywe, trudne stany emocjonalne, pragniemy wprowadzić zmiany w swoim życiu lub zwyczajnie potrzebujemy wsparcia w obliczu trudności.

Previous
Previous

Fakty i mity o psychoterapii poprzez ciało.

Next
Next

Jak wygląda pierwsza sesja u psychoterapeuty w nurcie pracy z ciałem?